Památky a zajímavosti
Řecký ostrov Santorini je oblíbeným letoviskem, ve kterém můžete navštívit celou řadu historických památek. Pokud se budete chtít o ostrově a jeho historii dozvědět co nejvíce, v tom případě se vydejde do Archeologického muzea ve městě Fira. Uvidíte zde sbírky z vykopávek v Mesa Vouno a různé předměty z růných lokalit. K vidění jsou například hliněné sudy, sošky nebo mince.
Pro milovníky vína je tu i vinařské muzeum, ve kterém se mimo jiné dozvíte, jaké odrůdy se na ostrově pěstují, jak se hrozny zpracovávají, jaké jsou jednotlivé fáze výroby vína atp. Samozřejmostí je nákup těchto vín.
Na ostrově najdete spoustu kostelů a klášterů. Na vrcholku hory Profitis Ilias je postaven stejnojmený klášter, jehož stavba byla započata v roce 1771. Původní stavba ovšem nebyla tak velká. Svoji podobu, jakou má dnes, získala budova v 19. století. Řecký král Othhon byl totiž zdejší krajinou tak okouzlen, že dal popud k rozšíření kláštera. Nejstarší klášter na ostrově je klášter Sv. Mikuláše. Svoj současnou podobu získal mezi léty 1815-1820. Původně byl vybudován v nepřístupném Skarosu, ale jeptišky ho nechaly přemístit na současné místa.
Další kostel se nachází ve městě Fira. Fira je sídelním městem biskupů ortodoxní i katolické církve. Ypapantiho metropolitní chrám byl postaven v roce 1827 a byl znám pod názvem „Beloniova Panaghia“. Původní stavba byla zničena při zemětřesení a na jeho místě byl vybudován nový chrám jménem Metamorphosis. Jde o krásný katolický kostel a klášter Dominikánského řádu. Asi 6 kilometrů od Firy ve vesničce Spiskopi Gonias najdete kostel, který je zasvěcený Nanebevzetí Panny Marie. Tento kostel je postaven v byzantském stylu na konci 11. století.
Nemusíte však navštěvovat pouze kostely. Podívat se můžete na krásné město Nea Kameni i s jeho vulkánem. Na tento malý ostrůvek se dostanete lodí. Kráter na vrcholu dokazuje, že vulkán je stále činný
Vyhledejte si úžasnou dovolenou na ostrově Santorini!
Velmi zajímavé jsou také vykopávky v Akrotiri, které se nachází na jihozápadním cípu ostrova. Minójské město bylo v roce 1650 př.n.l. pohřebeno pod nánosem popela při výbuchu zdejší sopky. Ti, co městečko pod lávou objevili se mohli podívat na krásné malby na stěnách. Dnes jsou k vidění i pro veřejnost v Národním archeologickém muzeu v Aténách. V současné době jsou tyto vykopávky z technických důvodů uzavřeny.